ALTHAUS – kuchnia bawarska w centrum Gdyni

Piątek, 22 Luty 2013

Kuchnia bawarska nieodłącznie kojarzy się z golonką, białą kiełbasą i knedlami. Tych elementów nie zabraknie w restauracji Althaus, choć w nieco innym wydaniu.

Chrupiąca skórka i soczyste mięso to znaki rozpoznawcze golonki w Althaus. Sznycel wiedeński z cielęciny podawany z sałatką ziemniaczaną, czy gulasz po bawarsku to kolejne sztandarowe dania ich kuchni. Wszystko doprawiane jest aromatycznymi ziołami, typowymi dla tego regionu, a całości dopełnia bogaty wybór win oraz piwo pszeniczne.

Smaczne jedzenie to jednak nie wszystko. Idea naszej restauracji dopracowana jest w każdym, najdrobniejszym nawet szczególe. Subtelne, a jednocześnie przytulne wnętrza, niemieckie książki kucharskie na półkach, kelnerki i kelnerzy w doskonale dobranych bawarskich strojach ludowych, wszystko to składa się na niezwykły klimat tego miejsca - piszą właściciele na stronie.

Althaus to unikalne miejsce na kulinarnej mapie Gdyni, wprost idealne do biesiadowania, pozwalające odpocząć od codzienności a smaczne potrawy dla każdego podniebienia i idealnie dobrane do nich wino to nasz znak rozpoznawczy.

Restauracja ALTHAUS

Gdynia, ul. Świętojańska 81

Tel: 58 713 73 73

Godziny otwarcia: poniedziałek - niedziela 12:00 - 23:00

Strona restauracji

Dziś dla Jutra! Nowa inicjatywa Invest Komfort

Dziś dla Jutra! Nowa inicjatywa Invest Komfort

Z myślą o mieszkańcach Trójmiasta Invest Komfort powołuje inicjatywę „Dziś dla Jutra”. Jej celem jest wsparcie trójmiejskich szpitali, medyków, placówek...
Koronawirus: Raport z Gdyni, Pomorza i Polski [artykuł aktualizowany]

Koronawirus: Raport z Gdyni, Pomorza i Polski [artykuł aktualizowany]

Koronawirus w Gdyni, na Pomorzu i w Polsce – na bieżąco śledzimy sytuację. Sprawdź nasz raport! Tekst aktualizowany.  27.03, godz:...
reklama