Jak wyglądają ceny OC w Gdyni?

Czwartek, 29 Marzec 2018

Ceny OC różnią się w zależności od wielu czynników, przy czym jednym z nich jest miejsce zamieszkania właściciela auta. Podczas gdy w jednej miejscowości kierowca zapłaci za obowiązkowe ubezpieczenie – przykładowo – 800 zł, w drugiej za tę samą polisę musiałby wyłożyć 1200 zł. Jak sytuacja wygląda w Gdyni? Na jaki wydatek związany z zakupem OC powinni się przygotować mieszkańcy portowego miasta? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. 

Założenia wstępne

Jak zapewne wiesz, nie ma czegoś takiego jak jedna cena OC dla wszystkich kierowców. Wysokość składki jest za każdym razem obliczana indywidualnie, w oparciu o niepowtarzalne dane dotyczące zarówno samochodu, jak i właściciela. Chodzi o takie aspekty jak wiek kierowcy, doświadczenie za kółkiem, historia ubezpieczeniowa, liczba szkód na koncie w ciągu ostatnich kilku lat, stan cywilny, liczba dzieci, model pojazdu, pojemność jego silnika, a nawet kolor auta. Ze względu na takie zróżnicowanie, aby określić ceny OC w Gdyni, należy się zastanowić, dla kogo i dla jakiego auta poszukujemy polisy.

W celu wykonania naszych kalkulacji postanowiliśmy poszukać ubezpieczenia dla 40-letniego kierowcy ze zniżkami w wysokości 50%, który jest żonaty, ma dwoje dzieci, od ponad 10 lat nieprzerwanie wykupuje OC, w ostatnich pięciu latach nie spowodował żadnych szkód, wykonuje wolny zawód przedsiębiorcy i posiada prawo jazdy od 15 lat. Nasz gdynianin jest zainteresowany ubezpieczeniem dla 10-letniego, białego Volkswagena Golfa z silnikiem o pojemności 1,4 l, którego jest jedynym kierowcą i który jest użytkowany wyłącznie w celach prywatnych, a jego łączny przebieg to 200 tys. km. Auto jest parkowane na ulicy.

Ceny OC w Gdyni

W celu zorientowania się, ile za obowiązkową polisę dla swojego auta musiałby zapłacić nasz kierowca, korzystamy z ubezpieczeniowego kalkulatora internetowego, jakim jest porównywarka OC najtaniejuagenta.pl. Wpisując podane powyżej dane do specjalnego formularza, po chwili wyświetla się czytelny ranking prezentujący oferty ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla naszego kierowcy, posegregowane od najtańszej do najdroższej. Na jaki wydatek powinien się zatem przygotować przeciętny gdynianin?

Otóż najtańsze OC dla naszego kierowcy i jego auta kosztuje 614 zł i dodatkowo zawiera również polisy assistance oraz NNW. Na drugim miejscu uplasowała się oferta „gołego” OC opiewająca na kwotę 697 zł, a na trzecim polisa OC wzbogacona o assistance w cenie 740 zł. Dla porównania, ten sam kierowca, gdyby mieszkał w Warszawie, za identyczne ubezpieczenie musiałby wyłożyć co najmniej 629 zł, we Wrocławiu 574 zł, a w sąsiednim Gdańsku – 638 zł.