Jakie badania warto wykonać przed podróżą?

Piątek, 20 Marzec 2020

Bardzo wiele osób kocha różnego rodzaju podróże. Jedni preferują wycieczki po kraju, a innym marzą się zagraniczne wojaże. Przekrój miejsc, do których się wybieramy jest bardzo duży. Jak powszechnie wiadomo do każdej podróży trzeba odpowiednio się przygotować. Zazwyczaj im dłuższa i dalsza wycieczka, tym dłuższe przygotowania. Trzeba jednak wiedzieć, że spakowanie potrzebnych nam przedmiotów to nie wszystko. Konieczne jest również wykonanie odpowiednich badań przed podróżą. 

Jakie podstawowe badania warto zrobić?

Niezależnie od tego gdzie się wybieramy, przed podróżą zawsze warto wykonać podstawową morfologię krwi. Dobrze jest wykonać ją nawet wtedy, gdy nie udajemy się w zbyt daleką podróż. Powinny pamiętać o niej zwłaszcza osoby, które w ostatnim czasie nie wykonywały tego ważnego badania. Przede wszystkim ma ono znaczenie profilaktyczne. Jeżeli będziemy mieć pewność, że badania laboratoryjne nie odbiegają od normy, łatwiej nam będzie wypocząć. Nie będziemy bowiem musieli zamartwiać się swoim zdrowiem.

Przed podróżą, zarówno tą wakacyjną jak i służbową, warto byłoby również wykonać badanie ogólne moczu. Jest to bezbolesne, bardzo proste i tanie badanie. Możemy je również wykonać za darmo, jeżeli postaramy się uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego. Infekcje układu moczowego są bowiem bardzo powszechne i częste. Ich leczenie nie jest zazwyczaj szczególnie skomplikowane, ale same w sobie potrafią uprzykrzyć nam życie. Jeżeli wybieramy się na wakacje, infekcja układu moczowego skutecznie może obniżyć komfort naszego wypoczynku. Jeśli badanie moczu wyszłoby niedobrze, lekarz prawdopodobnie przepisze nam odpowiedni lek i będziemy mogli bezpiecznie udać się w podróż. 

Wyjeżdżasz w tropiki? Wykonaj dodatkowe badania!

Wszystkie osoby, które wybierają się w podróż do krajów egzotycznych powinny rzecz jasna wykonać wyżej wspomnianą morfologię krwi oraz podstawowe badanie moczu. Nie są to jednak jedyne testy, jakim powinni poddać się podróżnicy. W przypadku podróży do wielu tropikalnych krajów niezbędne będzie bowiem poddanie się badaniom na obecność HCV. Wirusowe zapalenie wątroby można bowiem złapać w wielu krajach, zwłaszcza tych słabo uprzemysłowionych. Zasadne wydaje się być również przeprowadzenie testów na obecność HIV, zwłaszcza jeżeli wybieramy się do krajów afrykańskich, w których istnieje spore ryzyko zakażenia. Jeżeli testy wyszłyby pozytywnie po powrocie z tropików, znacznie prościej będzie ustalić miejsce, w którym doszło do zakażenia.

Jeżeli chcemy poznać szczegółową listę badań, którym powinniśmy poddać się wyjeżdżając w tropiki, postarajmy się odwiedzić gabinet lekarze specjalizującego się w medycynie podróży. Lista badań, które powinniśmy wykonać może się bowiem różnić w zależności od krajów, które planujemy odwiedzić. Co prawda, w Polsce nie ma zbyt wielu lekarzy specjalizujących się w wyżej wspomnianej gałęzi medycyny, ale w dużych miastach nie powinniśmy mieć problemu z dostępem do nich. Warto pamiętać o tym, że testy mają zwiększyć bezpieczeństwo oraz komfort naszej podróży i wypoczynku. 

Artykuł powstał we współpracy z https://hms-assistance24.com/

Milion złotych dla szpitali na walkę z COVID-19 od Gdyni!

Milion złotych dla szpitali na walkę z COVID-19 od Gdyni!

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podjął decyzje o przekazaniu szpitalom i pogotowiu działającym w Gdyni miliona złotych jako wsparcie w walce...
Koronawirus: Raport z Gdyni, Pomorza i Polski [artykuł aktualizowany]

Koronawirus: Raport z Gdyni, Pomorza i Polski [artykuł aktualizowany]

Koronawirus w Gdyni, na Pomorzu i w Polsce – na bieżąco śledzimy sytuację. Sprawdź nasz raport! Tekst aktualizowany.  27.03, godz:...
reklama