Jakie opony do jazdy po mieście?

Piątek, 11 Lipiec 2014

Mieszkając i pracując w Gdyni, warto posiadać mały, kompaktowy samochód, który będzie idealny do poruszania się po mieście. W jakie opony wyposażyć taki pojazd?

Potrzeby kierowcy

Dysponując niewielkim samochodem, na przykład Oplem Corsa czy Citroenem C3, można zdecydować się na zakup opon z niższej lub średniej półki cenowej. Drogie ogumienie przeznaczone jest w większości do samochodów, które pokonują w ciągu roku kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. To ogumienie dla kierowców, którzy oczekują najwyższych parametrów od opon, ponieważ tylko dzięki nim mogą w pełni wykorzystać potencjał silnika swojego pojazdu.

Kierowcy jeżdżący głównie po mieście zadowolą się oponami niższych klas, które pozwolą im na wypracowanie większych oszczędności. Zapewnią one dobre osiągi za przyzwoitą cenę. Może sobie na nie pozwolić zarówno średnio zarabiający pracownik, jak i student czy nawet zmotoryzowany emeryt.

W przypadku opon najczęściej istnieje związek pomiędzy ceną a jakością. Jeśli kupujemy skrajnie tanie egzemplarze, nie oczekujmy od nich wysokiej wytrzymałości i jakości. Najprawdopodobniej posłużą nam one co najwyżej przez 2-3 sezony, a następnie trzeba będzie je wymienić na nowe.

Opony na warunki miejskie

Jeżdżąc tylko po mieście lub ewentualnie przemieszczając się okazjonalnie pomiędzy ośrodkami miejskimi Trójmiasta, wystarczy wyposażyć swój kompaktowy samochód w opony średniej klasy. Prawdopodobnie nasze oczekiwania mogą spełnić też produkty zaliczane do klasy budżetowej, czyli ekonomicznej.Jeśli jeździmy spokojnie, na krótkich dystansach, niewielkim pojazdem, nawet kupując drogie opony premium, nie wykorzystamy w pełni tkwiącego w nich potencjału.

Tanie ogumienie klasy ekonomicznej możemy kupić w sklepie stacjonarnym lub internetowym, na przykład na Oponeo.pl, gdzie można zapoznać się również z wynikami testów producentów opon. Z testów dowiemy się, które modele są najczęściej polecane przez konsumentów i organizacje motoryzacyjne, np. ADAC. Na podstawie tak zgromadzonych informacji możemy podjąć racjonalną decyzję o wyborze odpowiednich opon. Pamiętajmy, że opony klasy ekonomicznej, przeznaczone przede wszystkim do jazdy po mieście, sprawdzają się w przypadku prezentowania spokojnego stylu jazdy. Jeśli pokonujemy rocznie co najwyżej kilka tysięcy kilometrów, jeżdżąc do pracy i z powrotem w obrębie jednego miasta, tanie ogumienie będzie dla nas najlepszym wyborem. Jest ono produkowane między innymi przez tak znane marki jak Dębica, Barum czy Dayton. Ciekawą propozycję ma dla klientów również firma Zeetex, której produkty są chwalone przez użytkowników w testach.

reklama