Kilka prosty praktyk ułatwiających przeprowadzkę

Poniedziałek, 23 Kwiecień 2018

Decyzja już zapadła - pora na zmianę mieszkania, pora na przeprowadzkę. Fajnie że nie jesteś rodzajem zbieracza i nie masz zbyt wielu rzeczy, na pewno szybko wszystko przewieziesz Naturalnie masz jeszcze meble, ale zlecisz to firmie transportowej, więc szybko się z tym uporają. Nic bardziej błędnego. Niemal na pewno macie wiele rzeczy, i za chwilę się o tym przekonacie. W takim razie co począć, żeby przeprowadzka odbyła się łatwo i przyjemnie - - podpowiada nam właściciel Tiptoptrans.pl Michał Żukiewicz.

1. Zweryfikuj czy na pewno wszystkiego potrzebujesz - i wyrzuć to czego nie.

Dobrze jest zrobić porządek, rozstać się z wszystkimi zbędnymi, zalegającymi przedmiotami. Oddaj lub wyrzuć wszystkie niepotrzebne rzeczy. Przeprowadzka to świetny moment na pozbycie się wielu “pamiątek”. Im mniej masz do przewiezienia, tym mniej czasu to zajmie, pozwoli również na zaoszczędzenie pieniędzy. 

2. Drobiazgi najlepiej spakować do kartonów i zabezpieczyć je przed uszkodzeniami.

Po pierwszej selekcji przedmiotów, dobrze jest zaopatrzyć się w kartony, folię bąbelkową i stretch, stare gazety  dużo taśmy. Zejdź do sklepu pod domem z kilkudniowym wyprzedzeniem, na pewno odłożą Ci sporo kartonów. Pamiętaj że lepszych jest kilka mniejszych kartonów niż jeden wielki. Nie przeładowuj kartonów, nie powinny być cięższe niż 25 kg, to pozwoli nie tylko na szybszy załadunek - ale również umożliwi łatwiejsze przesuwanie ich w nowym mieszkaniu. Gazety i folia bąbelkowa pomogą nam zabezpieczyć delikatne lub ruchome przedmioty. Jeśli przenosimy meble folia typu stretch przyda się do ich owinięcia, zabezpieczy szuflady przed wysuwaniem a szafki przed otwieraniem. Lepiej nie robić tego wyłącznie przy pomocy taśmą, w przypadku wielu obecnie produkowany mebli mamy do czynienia jedynie z folią naklejoną na płytę wiórową czy kartonową - porządna taśma zniszczy mebel. Pamiętaj że meble do transportu muszą zostać opróżnione.

3. Opisz kartony, przyporządkowując je do konkretnych pomieszczeń.

Umieszczając rzeczy w kartonach pamiętajmy, aby nie mieszać np. talerzy z ubraniami. Dobra organizacja ułatwi nam sprawnie odnaleźć się w nowym mieszkaniu. Właściwym rozwiązaniem jest podpisać kartony tak, aby wiedzieć od razu, do jakiego pomieszczenia w domu je zanieść.  Oczywiście nie zapomnijmy na kartonie wyraźnie napisać “ostrożnie szkło”. Może to ustrzec je przed uszkodzeniem, a firmie przeprowadzkowej pozwala lepiej dobrać ułożenie kartony w samochodzie.

4. Firmie transportowej płacisz za czas – dobrze zorganizowana przeprowadzka jest tańsza.

W dniu przeprowadzki, wszystko powinno być już gotowe,. Nie zostawiajmy wszystkiego na ostatni dzień. Pamiętaj, że najczęściej płacisz firmie przeprowadzkowej za czas. Jeśli chcesz żeby to firma przewozowa zajęła się pakowaniem Twoje rzeczy - najlepiej uprzedzić nas wcześniej - weźmiemy więcej kartonów i sprzętu. Zarezerwujemy sobie również więcej czasu.

5. Przygotuj „pudło przetrwania”.

Pomimo świetnej organizacji pierwszy dzień w nowym miejscu jest największym wyzwaniem, trudno będzie nam odnaleźć część niezbędnych rzeczy. Z tego właśnie powodu  dobrze jest przygotować “pudło przetrwania”. Spakujmy tam te rzeczy, które uznajemy, za najważniejsze na samym początku. W takim pudle powinny znaleźć się sztućce, kilka kubków i talerzy, pasta do zębów i szczoteczki oraz ubrania na zmianę.

Każda przeprowadzka jest inna, są jednak pewne stałe elementy - jak te opisane powyżej. Stosując się do powyższych punktów możemy zaoszczędzić czas i pieniądze.