Nowa hala gdyńskiej stoczni Damen

Piątek, 24 Styczeń 2014

Jest długa na 64 metry, wysoka prawie na 24, a koszt jej budowy zamknął się w kwocie 10 milionów złotych. Gdyńska stocznia Damen wzbogaciła się o nową halę do prefabrykacji jednostek, co poprawi warunki pracy i konkurencyjność firmy.
 
Zlokalizowana na nabrzeżu Stanów Zjednoczonych hala jest na tyle duża, że pozwala zarówno na prefabrykację, jak i wyposażenie kadłubów statków. Dzięki temu stocznia rozszerzy swoją ofertę o budowę megajachtów, do realizacji których niezbędna jest najwyższa precyzja, możliwa do osiągnięcia jedynie w pomieszczeniu zamkniętym.
 
Wewnątrz hali znajdują się dwie 32-tonowe suwnice o udźwigu do 50 ton, a także estakada do transportu sekcji. Budowa, którą realizowała firma Allcon, trwała zaledwie 10 miesięcy. Damen planuje w najbliższych latach wybudowanie dwóch kolejnych hal, tak by docelowo całość swojej produkcji przenieść pod dach.
 
Powstała w 1991 roku firma była jedną z pierwszych prywatnych stoczni w Polsce. Od 2009 roku jest częścią holenderskiego holdingu stoczniowego Damen. Zatrudnienie znajduje tu dziś 86 etatowych pracowników. Dotychczas firma zbudowała ponad 80 jednostek różnego typu - począwszy od holowników, przez patrolowce dla Straży Granicznej, na statkach ratowniczych i specjalistycznych skończywszy. Od kilku lat stocznia znana jest z budowy ekskluzywnych jachtów motorowych.

reklama