Oszust zatrzymany przez gdyńskich policjantów

Wtorek, 17 Październik 2017

Policjanci z Gdyni zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali mieszkańca powiatu lęborskiego podejrzewanego o dokonanie oszustw internetowych. Zatrzymany wpadł w ręce policji po tym jak odebrał przedmiot wystawiony przez sprzedającą, a zamiast pieniędzy przekazał jego właścicielce fałszywe potwierdzenie wykonania przelewu bankowego. Mężczyzna w trakcie zatrzymania próbował uciekać, usłyszał już zarzut popełnienia oszustwa za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu trafił na dwa miesiące do tymczasowego aresztu.

O popełnieniu przestępstwa funkcjonariusze gdyńskiej komendy dowiedzieli się w ubiegłą środę gdy pokrzywdzona złożyła zawiadomienie. Z jego treści wynikało, że młody mężczyzna odpowiedział na wystawione przez zgłaszającą ogłoszenie sprzedaży urządzenia do wykonywania makijażu permanentnego. Po krótkiej korespondencji mailowej mężczyzna stawił się osobiście po jego odbiór ale zamiast gotówki przekazał sprzedającej fałszywe potwierdzenie wykonania przelewu bankowego na jej rachunek.

Przekazany dokument nie wzbudził w pokrzywdzonej wątpliwości jego autentyczności i wydała urządzenie. Pieniądze jednak nigdy nie wpłynęły na podane konto.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze z gdyńskiej komendy specjalizujący się zwalczaniem przestępstw gospodarczych. Kryminalni natrafili na trop sprawcy już w dniu przyjęcia zawiadomienia. Policyjne ustalenia doprowadziły do zatrzymania 19 – letniego mieszkańca powiatu lęborskiego i odzyskania wyłudzonego przez niego urządzenia. W trakcie zatrzymania mężczyzna próbował ucieczki lecz po krótkim pościgu wpadł w ręce mundurowych.

Zatrzymany był już wcześniej karany za podobne przestępstwa, za które orzeczone zostały kary pozbawienia wolności na okres przekraczający dwa lata. Za popełnione oszustwo grozi mu kolejna kara do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu trafił na 2 miesiące do tymczasowego aresztu.

Policjanci ostrzegają przed pochopnym zawieraniem internetowych transakcji. Zakup lub sprzedaż przedmiotów poprzez portale ogłoszeniowe powinien odbywać się z zachowaniem ostrożności przez obydwie strony. Jeśli nie możemy wiarygodnie potwierdzić danych osób, z którymi chcemy przeprowadzić transakcję najlepiej odbierajmy towar osobiście i płaćmy za niego gotówką. Robiąc zakupy w sieci unikajmy również podejrzanie niskich cen, mogą one świadczyć o wadliwości towaru lub jego nielegalnym pochodzeniu. W przypadku natrafienia na oszusta poinformujmy o tym dyżurnych Policji.

Milion złotych dla szpitali na walkę z COVID-19 od Gdyni!

Milion złotych dla szpitali na walkę z COVID-19 od Gdyni!

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podjął decyzje o przekazaniu szpitalom i pogotowiu działającym w Gdyni miliona złotych jako wsparcie w walce...
Koronawirus: Raport z Gdyni, Pomorza i Polski [artykuł aktualizowany]

Koronawirus: Raport z Gdyni, Pomorza i Polski [artykuł aktualizowany]

Koronawirus w Gdyni, na Pomorzu i w Polsce – na bieżąco śledzimy sytuację. Sprawdź nasz raport! Tekst aktualizowany.  27.03, godz:...
reklama