Praca w Gdyni - co warto o niej wiedzieć?

Środa, 15 Maj 2019

Gdynia to jedno z najbardziej atrakcyjnych nadmorskich miast, które ma swoim mieszkańcom wiele do zaoferowania - również pod względem sytuacji na rynku pracy.

To miejsce, w którym możemy znaleźć posadę swoich marzeń. Mimo to wiele osób poszukujących pracy ma wiele pytań dotyczących tamtejszego rynku pracy. Spróbujmy na nie odpowiedzieć.

Gdynia - miasto o niskim stopniu bezrobocia

Stopa bezrobocia w całym naszym kraju jest obecnie na bardzo niskim poziomie. Nie inaczej jest również w Gdyni. Dzięki temu osoby, które poszukują pracy mają spore szanse na znalezienie zatrudnienia. Wystarczy wspomnieć choćby o tym, że pod koniec roku 2018 bezrobocie w Gdyni wynosiło zaledwie 2,9 procenta. Co więcej, osoby mieszkające w tym mieście mogą również podejmować zatrudnienie w Gdańsku i Sopocie, ponieważ miasta te są doskonale ze sobą skomunikowane. Wyjątkowo mało mieszkańców trójmiasta szuka pracy za granicą.

Jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani?

Jak w każdym mieście, tak również i w Gdyni są branże, które potrzebują pracowników bardziej niż inne. Dlatego też największe szanse na zatrudnienie mają pracownicy sektora usług - restauracji, sklepów, hoteli, punktów turystycznych czy galerii. Poza tym spore zapotrzebowanie jest również w branży transportowej oraz budownictwie. Problemów ze znalezieniem pracy nie mają także programiści oraz informatycy. Ile można zarobić? Wszystko zależy oczywiście od zajmowanego stanowiska oraz doświadczenia, niemniej zarobki w Gdyni plasują się na dobrym poziomie. W 2018 roku średnia pensja wynosiła bowiem 4900 brutto zaś sporo osób zarabiało znacznie powyżej tej średniej. Przykładem mogą być osoby pracujące w branży IT, które w Gdyni zarabiają ponad 8 tysięcy złotych.

Jak wygląda sytuacja mieszkaniowa i koszty życia w Gdyni?

Gdynia jak każde duże miasto zmaga się z problemem mieszkań na wynajem, których ciągle brakuje tym bardziej, że wiele osób przekształca je w apartamenty dla turystów. Dlatego też koszty wynajmu nie należą do najniższych. Na szczęście, Gdynia jest również miastem świetnie skomunikowanym, dzięki czemu możemy zdecydować się na wynajem tańszego lokum na obrzeżach miasta co pozwala sporo zaoszczędzić. Tym bardziej, że ceny wyżywienia oraz ubrań utrzymują się na podobnym poziomie co w innych częściach kraju.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Osoby poszukujące pracy w Gdyni mogą liczyć na pomoc licznych firm i instytucji. Nie brakuje tutaj bowiem agencji pracy, które pomagają zarówno w znalezieniu stałej, jak i tymczasowej pracy. Szczególnie aktywne są one w sezonie letnim, kiedy to Gdynia ożywa i otwiera się na turystów.
To jednak nie wszystko. Na pomoc możemy również liczyć udając się do Urzędu Pracy znajdującego się na ulicy Hugo Kołłątaja 8. Prowadzi on bowiem wiele ciekawych programów wspierających osoby poszukujące pracy.

Jak widzisz, Gdynia to miasto, które dynamicznie się rozwija, dzięki czemu znalezienie pracy na jego terenie nie jest trudne. Jeśli ty również szukasz pracy w tym mieście i zastanawiasz się gdzie ją znaleźć wykorzystaj możliwości, które daje ci internet. Najwięcej ofert pracy w Gdyni można znaleźć na Amundio.pl.