Spacer plażą z Gdyni do Gdańska – krótki przewodnik

Środa, 27 Czerwiec 2018

Kiedy zastanawiamy się nad wczasami w jednej z nadmorskiej miejscowości, najczęściej wyobrażamy sobie błogie lenistwo na plaży. Część z nas pragnie jednak spędzić czas aktywnie nawet podczas urlopu – i to właśnie dla takich osób przygotowaliśmy propozycję spaceru trójmiejskimi plażami. Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem, dzięki któremu żadne z ciekawych miejsc nie zostanie przez Was ominięte

Informacje wstępne

Punktem startowym spaceru jest Orłowo, które sprawi, że przechadzka będzie interesująca już od samego początku. Dalsza wędrówka prowadzi przez Sopot, natomiast punktem docelowym będzie gdańskie Brzeźno. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w obliczu braku sił wycieczkę zakończyć wcześniej… polecamy jednak odważyć się na przemierzenie całej trasy.

Dystans, który pokonamy podczas spaceru to około 11,5 km, natomiast czas potrzebny na jego przebycie (przy nieprzerwanym marszu) powinien zamknąć się w 2,5 godzinach. W naszym przewodniku wskazujemy jednak ciekawe miejsca, które pozwolą uczynić z wycieczki aktywność całodniową.

Na dobry początek: gdyńskie Orłowo

Orłowo jest jedną z najpiękniejszych dzielnic Gdyni, a jego niezwykły urok zawdzięcza się przede wszystkim terenom położonym bezpośrednio przy linii brzegowej. Spacer polecamy rozpocząć w okolicach Skweru Antoniego Suchanka, czyli bezpośredniej okolicy gdyńskiego molo.

Aby dostać się we wspomniane miejsce, najrozsądniej będzie zdecydować się na dojazd komunikacją miejską – stacja SKM położona jest zaledwie 1 km od proponowanego miejsca startu. Taki kilkunastominutowy spacerek będzie doskonałą rozgrzewką przed dłuższą wędrówką.

Po dotarciu w okolice plaży, naszym oczom powinno ukazać się wspomniane molo, któremu – mimo że nie jest tak imponujące, jak sopockie – zdecydowanie nie można odmówić uroku. Rozglądając się po okolicy, w oczy rzuca się Klif Orłowski, będący próbką – unikalnej na skalę krajową – rzeźby trójmiejskich krajobrazów, a także opuszczone ponad dekadę temu sanatorium.

Na wspomniane urwisko prowadzi specjalnie przygotowana ścieżka, na której końcu rozciąga się przepiękny widok na Zatokę Gdańską. Opustoszały dom wypoczynkowy oficjalnie zamknięty jest dla osób nieupoważnionych, dlatego polecamy zapoznać się z nim jedynie z odległości.

Rozpoczynając spacer w kierunku Sopotu, warto jeszcze przez kilkaset metrów nie schodzić na plażę – pozostając na górnym tarasie, czeka na nas przyjemność przechadzki czarującą Promenadą Królowej Marysieńki. Miejsce, w którym można już spokojnie zejść na poziom plaży, to okolice, gdzie Potok Kolibkowski wpada do morza. W okresie letnim to właśnie tutaj Teatr Miejski w Gdyni wystawia swoją Scenę Letnią.

Idąc dalej po gorącym piasku, po około 1 kilometrze natkniemy się na psią plażę, czyli jedno z nielicznych miejsc w Trójmieście, gdzie w okresie letnim czworonogi mogą bezkarnie gonić się z morskimi falami.

Okolice Sopotu

Po przejściu kolejnych kilkuset metrów i pokonaniu kolejnego potoku – Sweliny – dochodzimy do Sopotu, który zaprasza rozciągającym się po naszej prawej stronie Parkiem Północnym. Po Parku warto pokręcić się nieco dłużej – w jego obrębie znajduje się szereg interesujących atrakcji jak np. Kaplica ku czci Księdza Tadeusza Cabały, liczne pomniki, tor dla rolkarzy, czy minigra terenowa dla najmłodszych. Oko ucieszą także piękne rabaty kwiatowe i aranżacje roślinne.

Dwa kilometry dalej znajdziemy się już w pobliżu sopockiego molo, które położone jest w okolicy efektownych gmachów i zabytków. Będąc przy molo, warto zajrzeć na Skwer Kuracyjny, którego atmosfera potrafi naprawdę zachwycić. Udając się dalej, polecamy tuż za pomostem, chociaż na chwilę zatrzymać się na Skwerze Bowiena (w którym znajduje się grzybek inhalacyjny), oraz w Parku Marii i Lecha Kaczyńskich.

Udając się dalszą drogę, po kilkuset metrach będziemy mieli możliwość wstąpienia do Muzeum Sopotu, w którym można szczegółowo zapoznać się z historią miasta. Kolejne dwa kilometry to relaksujący spacer po gorącej, sopockiej plaży.

Gdańsk

Co prawda teren Gdańska rozpoczyna się paręset metrów wcześniej, jednak po przebyciu kolejnego Potoku (tym razem Oliwskiego), możemy mieć zupełną pewność, że znajdujemy się w największym mieście Trójmiasta. Z tego miejsca powinno być już doskonale widoczne molo w Brzeźnie, ku którego zmierzamy. W okolicy wejścia na plażę nr 65 warto zatrzymać się na chwilę w muzeum – Zespole Domków Rybackich.

Jeśli mamy ochotę skryć się w cieniu drzew, kawałek dalej możemy wejść do Parku Prezydenta Ronalda Reagana, czyli największego parku w Trójmieście. Na jego terenie znajdują się dwa stawy, rozległe obszary rekreacyjne, a także liczne pomniki i rzeźby.

Po pokonaniu długości całego parku powinniśmy znaleźć się w pobliżu brzeźnieńskiego molo, które pod względem długości lokuje się na drugiej pozycji wśród trójmiejskich pomostów. Kolejne 1,5 to ponownie odcinek miłej, słonecznej przechadzki, po której dochodzimy do punktu końcowego całej wycieczki – Parku Brzeźnieńskiego im. JJ Haffnera. Po takim spacerze nie pozostaje nic innego, jak udać się na zasłużony odpoczynek, który będzie najbardziej efektywny w kwaterze o wysokim standardzie - z naszej strony możemy polecić Hotel Długi Targ, który położony jest w samym centrum Starego Miasta.

Podsumowanie

Spacer plażą z Gdyni do Gdańska to niezwykła podróż, która nie tylko pozwoli zaczerpnąć nadmorskiego jodu, ale także pomoże odkryć kilka trójmiejskich tajemnic.