Sprawę konflikt wokół gdyńskiego Pekinu przejmuje gdańska prokuratura

Piątek, 12 Maj 2017

Jak poinformowało Radio Gdańsk, Prokuratura Okręgowa w Gdańsku analizuje dochodzenie w sprawie Pekinu w Gdyni. Chodzi m.in. o napiętą sytuację pomiędzy mieszkańcami, a właścicielami gruntów przy Orlicz-Dreszera.

Jak poinformowała Radio Gdańsk prokurator Tatiana Paszkiewicz, decyzje dotyczące ewentualnego przejęcia postępowania przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku podjęte zostaną po zapoznaniu się z materiałami.

Przypomnijmy...

Na 12-hektarach mieszka tu około 400 osób, które już niedługo mogą stracić dach nad głową. Wszystko przez zatarg mieszkańców z właścicielem gruntu.

Po teren, na którym zlokalizowane jest gdyńskie osiedle Pekin, upomnieli się jego prawowici spadkobiercy. Chcą oni odzyskać ziemię i wyeksmitować jej mieszkańców. W przypadku dużej liczby nieruchomości na Pekinie trudno jest ustalić własność prawną. Co więcej, wiele z budynków pozostaje w katastrofalnym stanie, a ich lokatorzy objęci są nakazem eksmisji. Niestety, Gdynia nie dysponuje dostateczną liczbą mieszkań socjalnych, zdolnych pomieścić osoby zamieszkujące osiedle.

Mimo to, właściciele gruntu nie przestają zabiegać o swoją własność. Jak podaje serwis TVN 24 wiele budynków objętych nakazem rozbiórki jest wyburzanych, przez co dochodzi do znacznego uszkodzenia dalszych nieruchomości, w których nadal mieszają całe rodziny. Jak ustalili dziennikarze, takie działanie ma na celu przyspieszanie eksmisji kolejnych mieszkańców Pekina. Ponadto w ciągu roku została także pięciokrotnie podniesiona opłata za dzierżawę gruntu. 

Więcej o sprawie pisaliśmy w poniższych publikacjach: