VGSD: Magdalena Kwaśna szósta, a Jakub Rodziewicz ósmy po 1. dniu mistrzostw świata

Wtorek, 3 Lipiec 2018

Magdalena Kwaśna jest szósta w klasie Laser Radial, a Jakub Rodziewicz zajmuje ósmą lokatę w klasie Laser Standard po pierwszym dniu mistrzostw świata juniorów do lat 21, które rozgrywane są w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Liderami są Australijka Mara Stransky oraz Turek Berkay Abay. Medalistów poznamy w niedzielę.

W inauguracyjnym wyścigu zawodniczka ChKŻ Chojnice była dziewiąta, a w kolejnym zajęła 11. miejsce. Z kolei reprezentant SEJK Pogoń Szczecin rozpoczął rywalizację od piątej lokaty, a następnie uplasował się na 10. pozycji. - Pływałam stabilnie, za mną dwa przyzwoite wyścigi, ale szału nie było. Nie chciałem żeglować asekurancko, bo nie obrałam takiej taktyki, ale tak to finalnie wyszło. W obu wyścigach wydawało się, że nadrabiam, że będzie lepiej, ale to jest Gdynia. Przez moment płyniesz dobrze, ale za chwilę sytuacja zmienia się na twoją niekorzyść - przyznała aktualna brązowa medalistka mistrzostw świata juniorek do lat 21 z Nieuwpoort.

We wtorek najlepiej radziła sobie Australijka Mara Stransky, która triumfowała w obu wyścigach. Kolejne miejsca w stawce 73 zawodniczek z 30 krajów zajmują Włoszka Carolina Albano i Caroline Rosmo z Norwegii. Druga z najwyżej sklasyfikowanych Polek Katarzyna Harc (TŻ Kuźnia Rybnik) plasuje się na 18. pozycji.

Wśród juniorów do medali pretenduje 138 żeglarzy z 40 państw. Po pierwszym dniu na czele znajduje się Turek Berkay Abay, drugi jest Brytyjczyk Daniel Whiteley, a trzecią pozycję zajmuje Australijczyk Ethan McAullay. Rodziewicz plasuje się na ósmym miejscu, a 18. jest Wojciech Klimaszewski (MBSW Giżycko/UKŻR Niegocin).

W pierwszym wyścigu szczecinianin wywalczył piątą lokatę, natomiast w drugim uplasował się na 10. miejscu. - To nie było żeglowanie na pierwszą trójkę, jednak pierwszego dnia mistrzostw nie zamierzałem ryzykować. Pływałem trochę zachowawczo, ale taką przyjąłem taktykę, bo w 12 startach przewidziano jedną odrzutkę i chciałem uniknąć wpadki. Nie jeździłem głęboko w strony tylko starałem się płynąć środkiem. Szkoda trochę drugiego wyścigu, bo na początku prowadziłem, ale generalnie jestem zadowolony ze swojej postawy pierwszego dnia regat. Tym bardziej, że rywalizowałem w silniejszej grupie, bo ze mną pływali ubiegłoroczny wicemistrz świata juniorów Węgier Jonatan Vadnai oraz brązowy medalista Whiteley. W środę zostaniemy jednak podzieleni na nowo i jest szansa, że trafię na trochę słabszych rywali. Za nami dopiero dwa wyścigi i jestem przekonany, że czołówka będzie się jeszcze mocno tasować - powiedział Rodziewicz.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Dom Mody Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Gdyńskie Santi dołącza do grona firm, które aktywnie pomagają w czasie epidemii!

Gdyńskie Santi dołącza do grona firm, które aktywnie pomagają w czasie epidemii!

Na co dzień zajmowali się produkcją skafandrów dla nurków i odzieży roboczej, teraz – po konsultacji ze Szpitalami Pomorskimi –...
SOR w Szpitalu Św. Wincentego a Paulo zamknięty

SOR w Szpitalu Św. Wincentego a Paulo zamknięty

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni dnia 31 marca został ponownie zamknięty z powodu przyjęcia...
reklama